Na kolech po Toskánsku

Minulé léto jsme procestovali na kolech Provence (článek tady), což byl můj výběr dovolené, letos jsem to tedy nechala na Michalovi:-) A tak jsme se vydali do Toskánska! A opět jsme si vzali kola, akorát jsme vynechali cestovku, spali v autě a vše si tak užili dvojnásob!

Plán byl jasný, můj úkol bylo zařídit jídlo + co budeme asi vařit po výletě v kempu. Michal měl za úkol vše naplánovat, vymyslet výlety, sehnat kempy, zařídit věci okolo kol. Já tenhle plán nevymyslela…No, asi je vám jasný, že tak úplně neklapnul a ještě noc před odjezdem jsem strávila vyhledáváním ubytování a plánováním přesunů. Nicméně vyjeli jsme jen s hodinovým zpožděním a vydali se rovnou směr San Gimignano. Je to nádherná vesnička, která je na seznamu památek Unesco a pyšní se obrovským množstvím kostelů. Věže jsou viditelné z širokýho okolí a ať jedete kdekoliv, vždycky na vás vykouknou. My se ubytovali v nádherným kempu hned pod vesnicí a vydali se na první výlety.

Na kole po Toskánsku

Ze začátku jsme si naplánovali asi 60 km trasy, ale hodně brzy jsme zjistili, jak je zdejší terén kopcovitý a museli lehce ubrat. I tak jsem se první den skoro nemohla dohrabat do kempu, jak mě bolely nohy. Kamenem úrazu taky byly naše obědové sedánky, kdy jsme se nacpali pizzou nebo těstovinami a k tomu si dali sklenku vína. S výhledem na okolní kopečky a romantické vinice to byla dokonalá idylka, ale jak má po tom všem člověk ještě šlapat na kole? 😀

Krajina v Toskánsku je té provensálské hodně podobná. Na každém kopci najdete nádherný městečko, často vybudované ještě ve středověku, kolem silnic se vinou vinohrady a v nížinách jsou usazené překrásné vily s příjezdovou cestou posetou piniemi…Nádhera!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Každý náš výlet vedl klikatými stezkami nahorů a dolů, ale ty vrcholové odměny stály za to. Kávička za dvě eura, vynikající lehké bílé víno a fenomenální italská kuchyně. Kdybych se narodila v Itálii, tak jsem určitě tlustá italka, která celý den posedává na zapráží a chytá sluneční paprsky…:-)

Toskánskem na kole

Nevím, jak vy, ale já spaní v autě prostě miluju. Je to úžasná svoboda, moci si přespat, kde chcete. Už vás to tady nebaví? Tak prostě nahážete židličky do auta a jedete o kemp dál. Máte neustále ustláno a nemusíte nikdy vybalovat nebo tahat kufry! Díky tomu, že můžeme vyndat zadní sedačky, máme v autě opravdu luxusní poleženíčko. Myslím, že jsem se na žádné dovče tak fantasticky nevyspala. Ještě ten čerstvý vzduch! Kempy jsme vyzkoušeli nakonec 4, z toho jeden u moře. Ale nejvíc jsme si zamilovali nádherné místečko v horách, kde jsme zaparkovali na terasách mezi kaštany a snídali s výhledem na vycházející slunce. Navíc jsme tam byli téměř sami! A měli tam fenomenální pizzu za pár euro. Mňam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když bych měla zhodnotit loňskou dovču s cestovkou a letošní pod naší taktovkou, tak jednoznačně vyhrává Toskánsko. Ne kvůli zemi. Ale kvůli tý svobodě. Procestovali jsme tolik, jakobychom tam byli měsíc. Něco v sedle kola, něco pěšky a něco autem. Byli jsme v nížinách, na nejvyšší hoře i u moře. Každý den se nám krajina měnila před očima. Vyzkoušeli jsme přírodní termály, prochodili židovskou čvrť i křivolaké uličky italských vesniček. Vypili minimálně 20 kafí a nějaký ten litřík vína. Nechali se požahat medúzou v moři (teda pouze chudák manžílek 🙂 Slízli pár kopců zmrzliny a nechali si uválet několik kol pizzy. A celé nás to stálo o 12000,- méně než loni. 

Na kole po Toskánsku

Překrásné městečko Montalcino

Na kole po Toskánsku Na kole po Toskánsku

Krajinou vína Chianti

Italská kuchyně

Na kole po Toskánsku

Na kole po Toskánsku Na kole po Toskánsku

Na kole po Toskánsku

Na kole po Toskánsku

Opevněné město postavené na sopečném tufu – Volterra

Na kole po Toskánsku Na kole po Toskánsku

Úžasný relax v horkých pramenech Saturnia — Středověkými uličkami na kole 

Překrásné městečko Montalcino

Poslední dny jsme strávili vyhříváním u moře na plážích Marina di Bibbona 

Místa, která doporučuju v Toskánsku navštívit: 

(Nebudu zde psát o světoznámých městech, jako je například Siena či Florencie… Dovolenou si vždycky rozdělujeme na aktivní poznávání, ať už na kole či pěšky a nebo turistiku městskou. Většinou ale preferujeme poznávání místních vesniček, zajímavých zákoutí a neturistických oblastí. Takže tady doporučuju spíš menší místa, která mě naprosto nadchla a kde můžete nasát jedinečnou atmosféru Toskánska)

Volterra – Opevněné město etrusků postavené na opravdu obrovském skalnatém vrchu! Na kole sem nejezděte nebo vás to zabije 😀 Doporučuju zajít do nějaké vedlejší uličky na jídlo, projít si historické centrum a bloumat si kudy vás nohy ponesou a na závěr si dát pořádný kopec zmrzliny a posedět si na lavičce s výhledem do okolní krajiny!

San Gimignano – Tohle turisticky zasažené (!) městečko sem prostě patří. Městečko se sedmi věžemi, které se ční nadevšechny zdejší kopečky prostě stojí za návštěvu. A já doporučuju jít tam večer. Minimum praštěných asijských turistů a neskutečně krásná atmosféra dlážděných uliček.

Colle Val di’Elsa – Menší město, jak jinak než na kopci plné klikatých uliček opevněné hradbami. Není tu nic speciálního, ale ta atmosféra je úžasná. My tu měli vynikající oběd a víno.

Přírodní prameny Saturnia – Hodně známé místo, které nabízí možnost volně přístupných přírodních lázní plné horkých siřičitých pramenů. Je tu hodně lidí, ale svoji kádi tu pro sebe najdete a je to prostě fakt příjemný 🙂

Sorano – Středověké městečko plné kamenných domků postavené na skalách. Tady bych se mohla toulat celý den!

Montalcino – malá vesnička plná nádherných domečků, my měli štěstí, že nebyla zavalená turisty a tak se mi podařilo udělat pár krásných fotek a nasát tu magickou atmosféru typické Itálie…

Kraj Chianti – kopcovitý a romantický kraj plný vinic, olivovníků a romantických výhledů. A nenajdete tady téměř žádné turisty! Asi nejkrásnější místo na výlet na kole! A pozor – mají tady opravdu vynikající víno, po kterém se špatně dupe do pedálů!

Mohlo by vás zajímat

3 comments

  1. Nádhera. San Gimignano se mi hned zalíbilo a vypadá to přesně, jak ta vesnice z Twilight ságy. Do Toskánska bych se jednou moc ráda podívala. Děkuji za tipy. 🙂

    1. Děkuju, nejsem sice znalcem Twilight…ale pokud to bylo jakoby ze středověku, tak jsi to trefila 😀 A není zač 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *