Jak se žije ve středověkém městě Rhodos, který je na seznamu UNESCO?

Dneska bych vám ráda ukázala článek, který jsem psala v práci pro náš firemní blog. Pracuju pro web Biano.cz, který inspiruje v oblasti interiérového designu a tak je docela logický, že jsem se do toho hrozně nadchla a vybavení interiérů i exteriérů mě začlo fakt hodně bavit. Takže se tu semtam objeví i nějaký článek o bydlení a designu. A proč chci, abyste si přečetli zrovna tento? Tenhle článek totiž kombinuje moje velikánský záliby – spojila jsem v něm cestování a poznávání, novinařinu a ještě architekturu a fotografii. Loni jsme byli s přítelem na Rhodosu přímo v historickém hlavním městě a protože práce v internetový firmě nezná prázdniny, hned jsem dumala nad tím, jaký článek by tam mohl vzniknout:-) Článek jsem nechala v původním znění, tak snad vám to nebude vadit:-)

Ať už jsem kdekoliv, neustále přemýšlím, čím bych Vás – moje čtenáře mohla zaujmout. Stal se z toho trochu rituál a jakmile vidím nějaký zajímavý dům nebo interiér a mám po ruce fotoaparát, zaznamenám si ho a přemýšlím, co by z toho mohlo vzniknout. Před dvěma týdny jsem byla na řeckém ostrově Rhodos a ihned mě nadchlo jeho hlavní historické město, které patří k nejlépe dochovaným středověkým městům na světě. Je proto na seznamu světového dědictví UNESCO a jak jsem se mohla osobně přesvědčit, má pro to mnoho důvodů. Celé staré město je ukryto v hradbách a je do něj možný přístup pouze několika branami. Systém hradeb a příkopů je vystavený tak skvěle, že účinně odolával několika válkám. Studené zdi, kamenné dlážděné uličky, skromné osvětlení z luceren, ihned mě napadlo, jak se tady asi žije místním obyvatelům? Za týden jsem prochodila malinké uličky (někde se vejdete sotva s rozpaženýma rukama) křížem krážem a nyní Vám sdělím své postřehy z tohoto unikátního města.

Adéla Krucká fotoPrvní seznámení s městem: nejprve projdete jednou z hradeb, přejdete příkopy a poté se Vám otevře město v celé své kráse.

Adéla Krucká foto

Ostrov Rhodos se nachází na přirozené křižovatce mezi Evropou, Blízkým Východem a Afrikou. Proto zde natrefíte na křesťanské kostely, mešity i židovské synagogy. Mezi rozvalinami a archeologickými vykopávkami potkáte zrekonstruované moderní vilky i obyčejné měšťanské domky z cihel. Samozřejmě nechybí všudypřítomné řecké taverny!

Adéla Krucká foto

V nejznámější ulici Rytířů se nachází významný Palác Velmistrů i různé úřady a informační centrum. Po nahlédnutí do oken byla často překvapením zapnutá plasmová televize a skromně zařízený interiér Řeků.

Adéla Krucká foto

Pokud odbočíte z turisty okupovaných hlavních ulic a vydáte se do malých uliček, natrefíte na úžasné domky s honosnými dřevěnými vraty, hliněnými květináči a mozaikovým vchodem. Většina ulic je vystavěna z drobných oblázků, které jsou kladeny na stojato!

Adéla Krucká foto

Tento úžasný domek se zahrádkou naleznete v židovské čtvrti hned u hradeb. Může se pyšnit novým žlutým štukem i oázou zeleně.

Adéla Krucká fotoAdéla Krucká foto

Pokud se odvážíte nahlédnout do dvorků, překvapí vás malinká terasa i spousta stromů a rostlin.

interiér

Interiér je zařízen dle finanční situace majitelů, vzhledem k tomu, že jsou Řekové ortodoxní křesťani, jsou jejich domky prosté, nábytek je ze dřeva, nikdy nechybí známá řecká krajka a malované porcelánové talíře, které koupíte na každém rohu.

Rhodos brána

Již podle vstupní brány nebo vrat poznáte, jak zámožný člověk v nich bydlí. Dřevo je ale společný jmenovatel všech domků.

moderní interiér se dřevem

Spojení moderního s tradičním již není nic neobvyklého, dřevěné vintage almary po předcích doplňuje moderní sedačka, často i televize a počítač.

okno v uličceUličky Rhodosu_DSC0058

Představte si, jak se asi bydlí v tomto malém okénku? I když je v Řecku často extrémní horko, rostlinám se tam daří dobře. V ulicích města totiž proudí svěží vánek a za domy bývá stín.

Rhodos interiér

Tato tradiční jídelna s obloukovým stropem a náboženskými předměty, nabízí únik před spalujícím horkem.

Adéla Krucká fotoHliněné květináče

Za branami města můžete natrefit i na takovéto honosné patrové vily, které se mohou pyšnit obrovskou zahradou. Hliněné květináče jsou povinností interiéru i exteriérů.

Ložnice

V zařízení nechybí především keramika, která má v Řecku dlouholetou tradici. Terasa Rhodos

Většina domků nabízí terasy na střeše. Výhled na hradby, kostely a moře v dáli je fenomenální.

Doufám, že se Vám virtuální procházka Rhodosem líbila. Líbilo by se vám číst víc cestovatelských a nebo designových článků? Dejte mi vědět:)

Už Vám také tak chybí teplo? Chystáte se letos někam k moři? Já se pořád nemůžu rozhodnout, kam se vydám, ale už se moc těším na sluníčko!

Foto: Adéla Krucká a homeaway.co.uk 

Mohlo by vás zajímat

2 comments

  1. Páni 🙂
    Akorát si plánuji na léto dovolenou do Řecka, myslela jsem, že pro tentokrát zůstanu jen u pevniny, ale teď mám chuť plány pozměnit…

    1. 🙂 Já vlastně nikdy nebyla na pevnině! Vždycky jen ostrovy:) zatím jsem zvládla Rhodos, Santorini a Lefkádu. Řecký ostrovy prostě miluju, je tam nádherně..:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *